Wybór kabiny.

Wybór kabiny.

Kabiny prysznicowe: kompletujemy brodzik i kabinę

Kabiny prysznicowe w większości są tylko parawanem, do którego możemy skompletować brodzik. Możemy kupić elementy kabiny prysznicowej od różnych producentów – należy wówczas dokładnie wymierzyć oba elementy i sprawdzić, czy idealnie pasują. Korzystnie jest nabyć kabinę prysznicową i brodzik u tego samego producenta. Kabiny prysznicowe dopasowujemy do wielkości łazienki i osób, które będą z niej korzystały. Standardowy wymiar brodzika to 80x80 cm. Standardowa głębokość brodzika to 10-15 cm. Znajdziemy jednak modele bardzo płytkie – nawet 4 centymetrowe, ale i bardzo głębokie – do 35 centymetrów. Te ostatnie mogą służyć jako mini wanna dla dzieci. Brodziki produkuje się z akrylu, emaliowanej stali, ceramiki, drewna, granitu i sztucznego granitu. Aby wygodnie było korzystać z kabiny, istotna jest jeszcze jedna rzecz wolna przestrzeń przed nią. Powinna mieć wymiary w podstawie 80-100 x 90-100 cm. Odstęp między kabiną i umywalką lub bidetem nie powinien być mniejszy niż 30 cm, a od miski ustępowej musi ją dzielić dystans co najmniej 20 cm.

Ze względu na miejsce montażu wyróżniamy kabiny:

 • wolnostojące – mogą być usytuowane w dowolnym miejscu łazienki; wymagają wykonania dodatkowej odnogi instalacji wodnej i kanalizacyjnej; przeznaczone są do dużych łazienek;
 • przyścienne – jeden bok kabiny stanowi ściana, na której zamontowana jest bateria prysznicowa;
 • narożne – najbardziej popularne, ustawione w narożnikach łazienek; zazwyczaj ściany łazienki stanowią dwa boki kabiny, chyba że jest to kabina z łaźnią parową, która będzie całkowicie zabudowana;
 • wnękowe – jeżeli mamy wnękę ścienną, wystarczy zamontować tylko drzwi prysznicowe; niektórzy, aby taką kabinę wykonać, budują dodatkową ściankę;
 • parawany nawannowe – rozwiązanie idealne dla tych, którzy pomimo ograniczonej powierzchni łazienki nie chcą rezygnować z wanny ani z prysznica; parawany dostępne są jako elementy składane lub do montażu stałego.

  Gdzie mogą być zamontowane kabiny prysznicowe?

  Kabiny prysznicowe najczęściej są zamontowane na brodziku, mogą być też usytuowane na wannie (parawany nawannowe) lub bezpośrednio na podłodze. Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne. Nie mają progu, co szczególnie doceniają osoby starsze i niepełnosprawne. Stosowane w nich systemy odpływów (liniowych i punktowych) są coraz bardziej zaawansowane technicznie i atrakcyjne pod względem wizualnym.

   

  Kabiny prysznicowe: jakie wybrać?

  1. Do niewielkiej łazienki kup kabinę prysznicową narożną, najlepiej z rozsuwanymi drzwiami – zajmie najmniej miejsca przy wybranych wymiarach.
  2. Jeśli jesteś wysoka (wysoki) i/lub potężna (potężny), wybierz model kabiny o podstawie co najmniej 90 x 90 cm, żeby podczas kąpieli nie obijać się łokciami o ścianki.
  3. Jeżeli masz małe dzieci i nie planujesz zainstalowania wanny, zdecyduj się na kabinę prysznicową z głębokim brodzikiem (30-35 cm) – wykąpiesz w nim maluchy prawie jak w wannie.
  4. Kiedy przewidujesz, że kabina prysznicowa będzie intensywnie używana, lepiej kup taką z otwieranymi drzwiami – przesuwne są bardziej narażone na uszkodzenia.
  5. Gdy nie jesteś fanem porządków, przypilnuj, żeby tafle szkła lub tworzywa na ściankach kabiny i drzwiach miały powłokę zapobiegającą osadzaniu się kamienia i brudu (łatwiej poradzisz sobie z utrzymaniem kabiny w czystości) i fakturę lub nadruk, na których ewentualne smugi będą mniej widoczne.

  Komentarze (0)

  Brak komentarzy w tym momencie.
  Loading...